Visoki Mavrinc, krāšņa un droša virsotne virs Kranjska Gora — Slovēnijas izpēte

5
Visoki Mavrinc, krāšņa un droša virsotne virs Kranjska Gora — Slovēnijas izpēte

Augstumā — virs dzīvīgās Alpu pilsētas Kranjska Gora, ledāju ielejas ar kalnu straumi, mūžzaļajiem egļu mežiem un stāvu, kas beidzas ar dažiem no augstākajiem kalniem Slovēnijā, ir ērta 1562 metru virsotne. Taka uz turieni sašaurinās no plašas ielejas līdz mežam, kas pavisam negaidīti beidzas atklātā līdzenā virsotnē. Mēs noelsāmies no skata. Iespējams, pat vairāk nekā augstās virsotnes, šī diezgan zemā virsotne paver cildenus skatus un ļauj izjust šīs vietas intensīvo vēsturi un Alpu burvību, neriskējot ceļā.

Pārbaudiet Izpētiet Slovēnijas populārākos pārgājienus gida pavadībā:
Triglava ezeru pārgājiens
No Bohinj līdz Sočas ielejas pārgājienam
Sočas ieleja un Alpi

“Šis skats ir ārprātīgs!” Dzirdēju, kā mans draugs kliedz no vienīgā soliņa augšā. Viņš pienāca minūti pirms manis, un es ar bijību sekoju, mēģinot iemūžināt skaistumu savā kamerā. Bija saulaina decembra darba diena, un mēs bijām dīvaini vieni. Kad es pierakstījos šim pārgājienam, es nekad negaidīju, ka 1562 metru virsotne varētu būt tik ainaviska! Kāpēc gan – tā nav pat tik augsta kā blakus esošā Vršiča pāreja, 1611 m. Un tomēr, Visoki Mavrinc bez piepūles nozog šovu, pateicoties savai pozīcijai, kas atrodas ērtā attālumā no daudz augstākajām Jūlija Alpu kalnu grēdas virsotnēm, kur tas ir izolēts un šķiet garš, neskatoties uz savu necilo augumu.

Tomēr daudzējādā ziņā krāšņajiem skatiem no Visoki Mavrinc nav nozīmes, jo svarīga ir vietas vēsture. Apmēram pirms simts gadiem Pirmā pasaules kara laikā politika uzskatīja Vršiča pāreju par labāko iespēju savienot Augšsavas ieleju ar Trentas ieleju pāri pārejai, lai nosūtītu artilēriju, pārtiku un medicīnas preces Sočas (Isonzo) karavīriem. ) Priekšpuse. Ja ceļu bija sākuši būvēt tikai tirdzniecības apsvērumu dēļ dažus gadus agrāk 1909. gadā, tad 1915. gadā, kad Itālija pievienojās opozīcijai, ceļš kļuva steidzams praktiski vienā naktī, izveidojās Isonzo fronte un itāļi aizšķērsoja citas kalnu pārejas.

Ceļa būvei un uzturēšanai tika izmantoti no 10 000 līdz 12 000 krievu karagūstekņu. Daudzi no viņiem gāja bojā ekstremālo dzīves apstākļu dēļ, bet traģiskākā bija aptuveni 300 krievu bojāeja, ko 2016. gada ziemā apraka divas masīvas sniega lavīnas. Proti, neskatoties uz vairākkārtējiem vietējo iedzīvotāju brīdinājumiem par ziemas postošajiem spēkiem kalnos, viņi turpināja darbus. Lai gan strādnieku aizsardzībai pret sniega lavīnām bija uzbūvētas lielas jumtam līdzīgas konstrukcijas, kas ar mazākām lavīnām patiešām bija izrādījušās efektīvas, tās nespēja noturēt masīvo lavīnu 1916. gada 8. martā. Pērkona dārdēšana pa Mala Mojstrovka un Robičje dienvidu nogāzēm tas visu iznīcināja ceļā; lavīnu aizsargkonstrukcijas, strādnieku pagaidu apmetne, tā domātais neiznīcināmais 20 metrus augstais Jevgenas piemineklis, kā arī izdevās pārejas augšpusē esošo Tičara būdiņu sasvērt par 15º un sasniegt Erjavčevas būdiņu savā 20. metru kalns. Pa ceļam tas apraka visu un kopā ar vēl vienu lavīnu, kas sekoja dažas dienas vēlāk, kopumā nogalināja aptuveni 300 vīriešus. Notikumi tiek uzskatīti par lielākajām dabas katastrofām, kas reģistrētas Slovēnijas kalnos.

Pie skata vietas, kur vēlāk tajā pavasarī tika atrasts pēdējais kritušais krievu karagūsteknis, viņu kolēģi uzcēla memoriālo Krievu kapelu, kurā galu galā tika apglabātas visu mirušo krievu mirstīgās atliekas. Mūsdienās lielas simboliskas nozīmes kapelā katru gadu notiek atceres mises, kurās 2016. gadā piedalījās pat Vladimirs Putins.

Vairāk emuārā:
Pārgājieni Slovēnijā: aprīkojums, kas jums būs nepieciešams
Sočas ielejas slepenie dārgakmeņi
Iesācēju ziemas kāpiens Slovēnijas Alpos: Mala Mojstrovka
Divpadsmit kalnu piedzīvojumi Slovēnijā, kurus jūs, iespējams, iemīlēsit

Braucot cauri līdz ceļiem dziļam sniegam, vēsture rezonēja starp augstām vertikālajām apkārtējo kalnu sienām. Tas, kas mūsdienās ir nenotverams skaistums, pagātnē ir parādījis savu šausminošo pusi, un nav garantijas, ka kādreiz tas vairs nebūs, ja vīrieši atkal izliksies, ka ir lielāki par dabu. Tomēr ne mūsu pazemīgajā pārgājienā.

Ap pulksten 13.00 mēs novietojām automašīnu stāvvietā pie Jasnas ezera virs Kranjska Gora un devāmies pa klasisko Via Alpina taku pa Pišnicas straumi Krnicas ielejā. Zemajā ziemas saulē dzirkstīja neskarts sniegs un spirgtais gaiss lika mums nedaudz palielināt tempu. Mēs steidzāmies cauri ielejai un pagriezāmies augšup pretī pārejai. Tikuši garām Krievu kapličai, mēs atradām tik tikko pamanāmu neapzīmētu taku, kas iet augšup pa stāvu nogāzi, un mēs to paņēmām. Daži vecie soļi sniegā rādīja mums ceļu.

Kādā brīdī mēs izkāpām no ēnas uz saules skūpstītās nogāzes, uzsūcot pēcpusdienas saules siltumu. Tomēr atvieglojums izrādījās ļoti īss, jo mēs uzreiz sapratām, cik ļoti siltums ir padarījis sniegu mīkstāku, un drīz vien attapāmies nogrimuši dziļā sniegā līdz pat dibenam. Es nolādēju sevi par slinkumu, lai paņemtu līdzi sniega kurpes, bet turpināju.

Netālu no augšas taka šķērsoja nedaudz atklātu nogāzi, un mums bija jābūt nedaudz uzmanīgākam, kāpjot pēdējos metrus līdz augšai, bet tas bija viss. Kopumā tas bija viegls un relaksēts pārgājiens. Tāds, kāds varētu uzņemt arī savu ģimeni.

Lasi arī: 5 episki pārgājieni un kāpumi Triglavas nacionālajā parkā

Mēs izraujām no paciņām uzkodas un atgāzāmies uz soliņa, gozējāmies siltumā un baudījām viens otra kompāniju. Iespaidīgie augstie kalni mums uzsmaidīja, izskatoties satriecoši kā vienmēr. Bija dienas, kad es nožēloju, ka skatījos uz tām tikai no attāluma, bet ne tajā dienā. Mierīgs un gandarīts pēc reizēm sāpīgajiem pūliņiem mīkstajā sniegā, es izbaudīju mirkli tikai 1562 metru augstumā. Vēroju, kā saule lēnām grimst aiz Vršiča pārejas, un manā acu priekšā spilgti ritēja pagātnes stāsti. Jā, mums ir vajadzīgas tādas lēnākas dienas kā šī un viegli pārgājieni, kas piepildīti ar vēsturi.

Lasi arī: Kāpšana Mt. Begunjščica skarbos ziemas apstākļos

Sekojiet līdzi citiem piedzīvojumiem brīvā dabā! Pievienojieties trīsdesmit tūkstošiem Exploring Slovenia fanu, atzīmējot mums patīk Facebook, Twitterun Instagram. Ja jums patika šis stāsts, reģistrējieties ikmēneša exploringslovenia.com/blog informatīvajam izdevumam. Saujiņa stāstu izlase no pārgājieniem un kāpšanas Slovēnijā, kas katru mēnesi tiek piegādāta jūsu iesūtnē.

Vai meklējat lielisku ceļojumu kalnos? Slovēnijas izpēte piedāvā pārgājienus un kāpšanas ekskursijas gida pavadībā!